Bcaa – dlaczego warto używać?

BCAA to kompleks aminokwasów: leucyny, izoleucyny i waliny. Suplement przeznaczony jest przede wszystkim dla osób trenujących sporty sylwetkowe, siłowe i wytrzymałościowe. BCAA należy do aminokwasów egzogennych, które muszą być przyjmowane z pokarmem lub jako suplement, ponieważ organizm nie jest w stanie samemu ich wytworzyć. Metabolizowane są przede wszystkim w tkance mięśniowej, a nie w wątrobie wyróżniając się tym od innych aminokwasów budujących białka. Przyjrzyjmy się zatem dokładniej poszczególnym składnikom.

Leucyna zaliczana jest do aminokwasów ketogennych – bierze udział w przemianach metabolicznych podobnych do tych charakterystycznych dla tłuszczów. Wielu badaczy uważa, że leucyna ma lipidowy charakter, a jej obecność zwiększa wchłanianie innych aminokwasów przez organizm.
Izoleucyna to jeden z ważniejszych składników białek mięśniowych człowieka. Poza tym jest niezbędna w procesie wytwarzania najważniejszego ludzkiego białka o charakterze transportowym – hemoglobiny. Bierze również udział w procesach energetycznych organizmu, pełniąc poniekąd rolę regulatora poziomu cukru we krwi.
Walina jest związkiem odpowiedzialnym za równowagę azotową i przemiany metaboliczne tego pierwiastka. Pełni rolę stymulatora syntezy białek oraz bierze udział w biosyntezie cukrów. Działa w pozytywny sposób na większość układów naszego organizmu.
Efekty działania aminokwasów BCCA można podsumować następująco:

– Hamują rozpad tkanki mięśniowej spowodowany przez trening wytrzymałościowy),
– przyśpieszają budowę masy mięśniowej),
– zwiększają wytrzymałość mięśni,
– rzeźbią sylwetkę,
– redukują tkankę tłuszczową,
– stymulują nerwy i hamują proces odczuwania bólu
– wpływają na aktywność neuroprzekaźników.

Dawkowanie BCAA powinno wynosić od 0,5 do 1 g BCAA na 10 kg masy ciała. Dla przykładu, osoba ważąca 70 kilogramów powinna przyjmować od 3,5 do 7 g suplementu. Konkretna dawka zależy od naszej codziennej aktywności fizycznej – im większy jest nasz wydatek energetyczny, tym więcej aminokwasów rozgałęzionych musimy przyswoić. W dni treningowe aminokwasy BCAA należy brać przed oraz po treningu. Przed wysiłkiem suplement dostarczy organizmowi niezbędnych białek do budowy tkanki mięśniowej, natomiast dawka BCAA po treningu zahamuje procesy kataboliczne oraz przyspieszy regenerację mięśni. Co ważne, przyjmując aminokwasy po treningu należy pamiętać, aby odczekać ok. 15 minut od zakończenia wysiłku. W dni nietreningowe zalecane jest stosowanie BCAA rano po przebudzeniu (na czczo) oraz wieczorem przed snem.