Bieg po zdrowie

Bieganie to obecnie bardzo popularny sposób na spędzanie wolnego czasu oraz coraz częściej wybierana forma treningu. Z bieganiem jest trochę jak ze śpiewem, każdy może. Jednak ! Zawsze lepiej, nigdy gorzej ! Po pierwsze chcąc biegać musimy wykonać krótką rozgrzewkę. Powinna ona być skupiona głównie na dolnych partiach ciała, ponieważ to one wykonują największą pracę podczas joggingu. Warto zrobić kilka wypadów nóg do tyłu, rozgrzać stawy kolanowe i skokowe oraz potruchtać w miejscu. Następnie koniecznie musimy zwrócić uwagę na postawę podczas biegu. Nie możemy się garbić, dodatkowo ze wzrokiem „wbitym” w podłoże. Głowa powinna być podniesiona, powinniśmy patrzeć przed siebie. Barki nisko i luźno. Łokcie ugięte, pracują za linią korpusu, wtedy otwiera się nasza klatka piersiowa. Powinniśmy biegać „dumnie”, nasz korpus musi być stabilny i silny. Kończąc bieg nie możemy tak po prostu się zatrzymać. Po takim wysiłku warto jeszcze chwilę pomaszerować, aby mięśnie miały czas na ‘zwolnienie obrotów’ oraz porozciągać się. I pamiętajmy o uzupełnieniu węglowodanów, najlepiej do 30 minut po bieganiu. Może to być koktajl na bazie owoców, warzyw lub jogurt.

Kiedy już zdecydujemy się na taki rodzaj aktywności fizycznej warto każdego dnia wypijać co najmniej 1,5 l wody niegazowanej. Pozwoli ona uzupełnić płyny, zapobiegnie ewentualnemu ryzyku odwodnienia organizmu, który traci wodę pocąc się oraz pomoże nam w walce z tkanką tłuszczową. Jednak jak mówi nagłówek, bieganie to nie tylko technika, bieganie to przede wszystkim zdrowie. Po pierwsze wzmacnia ono serce i płuca. Udowodniono, że zaledwie 5-10 minut codziennego joggingu eliminuje ryzyko wystąpienia zawałów serca. Jest również świetnym sposobem na obniżenie ciśnienia oraz wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo dotlenia wszystkie komórki naszego organizmu w tym mózg, który zaczyna lepiej i sprawniej pracować, jesteśmy bardziej skoncentrowani i mniej zdenerwowani. Bieganie łagodzi nie tylko wszelki stres, ale również bóle głowy. Chroni przed stanami zapalanymi oraz kontuzjami. Wzmacnia kości, a co za tym idzie zapobiega osteoporozie. Pomaga również w walce ze zbędnymi kilogramami, podczas biegania pracuje większość naszych mięśni.

Jednak co najważniejsze, po joggingu z mocną i siłą równą naszej Power Water’s atakują nas endorfiny, które wprawiają nas w dobry nastrój i pomagają myśleć pozytywnie. A przecież o to chodzi w bieganiu – żeby czerpać z niego radość !