Po co się zatrzymywać, jak wystarczy zwolnić…

„Dzień dobry, starszy aspirant, wydział układu zdrowotnego. Rutynowa kontrola. Widzę, że nie jest Pan już młody, organizm również. Może wystarczyłoby troszkę zwolnić … ? „

Jesteś entuzjastą aktywnego stylu życia i praktykujesz to od paru lat i tak oto pewnego razu w naszym organizmie zawoła, albo już zawołało zdrowie i zapytało czy to nie czas na małe zmiany. Nie masz przecież wiecznie 20 lat. Nie ważne jak byś się starał to i tak nie będziesz wiecznie młody. Pół życia człowiek ćwiczył, szedł do przodu i starał się realizować kolejne celę i po prostu miałby to tak skończyć ?
Wiek nie jest powodem dla którego mamy się całkowicie zatrzymać, odpuścić sobie wszystkie treningi lub inne formy aktywności ruchowej. Często chcielibyśmy nawet nic nie zmieniać wierząc, że damy radę, ale niestety jest inaczej. A przecież nikt od nas nie wymaga by porzucić wszystko, usiąść w domu przy kominku na bujanym fotelu i czekać aż się całkiem zestarzejemy. Wystarczy tylko trochę zwolnić. Pogódźmy się z tym, że nie mamy już tej formy i siły by podnosić wielkie ciężary, wykonywać kilka serii po kilkanaście powtórzeń. Skupmy się na systematyczności i na staranności. Złapmy za mniejsze ciężary i nie uważajmy tego jako krok wstecz. 
Tu przydaje się narzędzie treningowe zwane periodyzacją. Periodyzacja w skrócie dzieli nasz trening na:
budowanie siły
zachowanie siły
odpoczynek i regenerację

Dzięki takiemu powtarzanemu cyklowi, można w bezpieczny i prawidłowy sposób podtrzymać, a nawet dalej budować formę. Dodatkowym plusem jest fakt, że minimalizujemy wtedy występowanie kontuzji. Jeszcze bardziej kładźmy nacisk na dietę, która będzie naszym fundamentem zdrowego wyglądu i samopoczucia.  Pewnie nieraz widziałeś dwie osoby w tym samym wieku, powiedzmy 60-ciu lat, gdzie jedna wyglądała, jakby jej już stuknęła 70-ka, a druga miała wygląd 45-latka? Wieku nie można mierzyć jedynie kalendarzem. Jest kilka uznanych „biomarkerów wieku”, których używa się dla dokładnego określenia wieku fizycznego. I tak się składa, że liczba i masa mięśni to jeden z podstawowych biomarkerów. Im ich więcej, tym organizm jest młodszy. W sile wieku możesz znacznie spowolnić proces starzenia dzięki racjonalnym, efektywnym treningom siłowym, które powiększają masę mięśniową i gęstość kości. Prawdziwie dobrą wiadomością jest to, iż można tego dokonać bez godzin spędzonych na siłowni tydzień po tygodniu, co oznacza mniejsze zużycie organizmu, mniejszą ilość treningów i przedłużenie młodości.