Właściwości zielonej kawy

Jak powstaje zielona kawa

Powstaje z jeszcze zielonych nasion, niepoddawany żadnemu dodatkowemu procesowi. Dzięki, temu, że nie ziarna nie są poddawane procesowi palenia, są w stu procentach naturalne i pełne cennych wartości odżywczych. Powstały z nich napój jest nieporównywalnie zdrowszy od popularnej czarnej kawy. Jednak nie tylko to je różni. Oba rodzaje zdecydowanie inaczej smakują i pachną – opisywana w tym artykule jest bardziej kwaskowata, znacznie delikatniejsza, a przede wszystkim pozbawiona goryczki. Również wizualnie są zupełnie inne. Przedstawiona powyżej ma wiele odcieni zieleni, zaczynając od jasnego i wyblakłego, poprzez intensywną zieleń, aż do szarawej zieleni. Składniki to między innymi tłuszcz, białko, węglowodany, sole mineralne, witamina PP, kwasy organiczne oraz pektyny. Zawartość kofeiny jest bardzo podobna jak w klasycznej czarnej – wynosi około 40 mg na każde 100 gramów.

 

Właściwości, działanie, kofeina i zastosowanie

Opisywana kawa ma w sobie wiele istotnych elementów m.in. pozytywnie wpływa na osoby aktywne fizycznie ze względu na korzystne oddziaływanie na gospodarkę węglowodanami, redukcję tkanki tłuszczowej, pobudzenie oraz walkę ze stresem oksydacyjnym. Jej popularność stale rośnie.

Wybrane właściwości:
– przyśpiesza przemianę materii
– pomaga zmniejszyć uczucie wilczego głodu
– zwiększa wytrzymałość
– zmniejsza zmęczenie psychiczne i fizyczne
– łagodzi ból i napięcie
– pobudza organizm do działania przed aktywnością
– poprawia wydolność fizyczną
– zmniejsza stopień odczuwania wysiłku podczas ćwiczeń
– zmniejsza senność
– zwiększa wydolność fizyczną podczas krótkotrwałych ćwiczeń o wysokiej intensywności
– ułatwia zachowanie wielogodzinnej koncentracji
– wpływa na wzrost refleksu
– poprawia nastrój
– zapobiega postępowaniu procesów starzenia się organizmu
– zapobiega rozwojowi komórek rakowych

Powyższe właściwości to tylko kilka najbardziej znanych przykładów potwierdzających korzyści płynące z picia zielonej kawy. Z pewnością jest to idealny napój dla osób aktywnych fizycznie, zawodowo, a także dbających o linię. Dlatego warto wprowadzić ją do swojej codziennej diety.

 

Odchudzanie

Istnieje przekonanie, że to sprawdzony środek na odchudzanie, dzięki zawartości kwasu chlorogenowego. Czy oby na pewno tak jest?

Kawa otrzymana z zielonych ziaren ma właściwości pomagające w odchudzaniu. Podobny efekt zauważalny jest przy stosowaniu zielonej herbaty, choć w mniejszym stopniu. Sekretem jest składnik o nazwie kwas chlorogenowy (ACG). Jest to antyoksydant, który powoduje obniżenie wchłaniania cukru, a to z kolei pobudza organizm do aktywnego korzystania ze zgromadzonych zapasów. Efekty picia są zauważalne tylko i wyłącznie przy regularnym stosowaniu. Niezwykle istotna jest również odpowiednio zbilansowana dieta i systematyczne ćwiczenia. Stale rośnie liczba badań przeprowadzanych w celu sprawdzenia faktycznych efektów picia tego trunku. Wyniki są jednoznaczne. Na każdego działa inaczej, na jednych mocniej, innych słabiej. Dlatego nie można mówić i gwarantować konkretnych kilogramów, które pozwoli nam zrzucić. Nie wierzmy więc zrzucenie zbędnych kilogramów bez żadnych wysiłków, jak sugerują niektóre opakowania produktów. Pamiętajmy, że wspomaga odchudzanie, a nie odchudza. Aby utrzymać wymarzoną sylwetkę w dłuższym okresie konieczne jest trwała zmiana stylu życia i odżywiania.

 

Właściwości antyrakowe

Niewątpliwie ważną rzeczą jest fakt, że kwas chlorogenowy należy do polifenoli, czyli przeciwutleniaczy. A więc zielona kawa, w której jest obecny, oprócz właściwości wspomagających odchudzanie ma również właściwości antyrakowe. Efektywnie niszczy wolne rodniki i pozbywa się z organizmu metali ciężkich. Dzięki temu hamuje i opóźnia rozwój zmian nowotworowych na wczesnych etapach tej choroby.

 

Jak parzyć ?

Przygotowanie wbrew pozorom jest banalnie proste. Nie wymaga posiadania specjalistycznego żadnego specjalistycznego sprzętu. W zależności od tego czy kupujesz ją w postaci ziaren czy też mieloną będziesz potrzebować: moździerz, zaparzacz, czajnik, filiżankę lub ulubiony kubek. Zdecydowanie polecam zakup kawy ziarnistej, którą można następnie samemu można rozbić w moździerzu. Taka zachowuje wszystkie swoje właściwości, a aromat jest nieporównywalnie intensywniejszy. Rozgniatając ziarna z pewnością zauważysz, że są dużo twardsze niż zwykłej czarnej. Jeśli kupujesz mieloną jest ona od razu gotowa do parzenia. Można ją przygotować przy użyciu zaparzacza, wtedy łatwiej dokonać oddzielenia fusów od naparu. Można od razu w kubku, zalewając 2-3 łyżki zmielonych ziaren gorącą wodą. Woda nie może być wrząca, idealna temperatura to około 90 stopni Celsjusza. Napar powinien zaparzać się od około 3-5 minut.

Zdania o kawie zielonej są różne. Z pewnością przyczynia się do tego fakt, że w naszym kraju ciągle jest to nowość. Wśród tych opinii zielona kawa ma głównie pozytywne oceny. Jeśli nie końca odpowiada Ci smak i aromat kawy warto spróbować napojów z jej dodatkiem. W ten sposób będziesz mógł skorzystać z tak wielu korzyści jakie daje jej stosowanie.