Żywność organiczna vs żywność konwencjonalna

Żywność organiczna to coraz bardziej popularny termin w branży spożywczej. Żywność organiczną możemy nazywać również ekologiczną. W odróżnieniu od produktów konwencjonalnych składniki żywności organicznej są wyhodowane bez użycia pestycydów, sztucznych nawozów, antybiotyków i ingerencji genetycznej. Produkty te zawierają większą ilość przeciwutleniaczy, które wspierają naturalne mechanizmy obronne komórek. Antyoksydanty zmniejszają również ryzyko chorób serca, udarów mózgu, obniżają ciśnienie krwi. Eko produkty zawierają większe ilości witaminy C, magnezu i wapnia w porównaniu do swoich odpowiedników produkowanych na skalę masową.
Oprócz istotnych właściwości prozdrowotnych, żywność organiczna przede wszystkim posiada bogatsze walory smakowe. Badania pokazują, że owoce i warzywa mają zdecydowanie głębszy smak i aromat. Ponadto owoce pochodzące z upraw ekologicznych są słodsze aniżeli inne wyhodowane z użyciem pestycydów. Można przechowywać je znacznie dłużej dzięki większej zawartości suchej masy. Niższa zawartość wody zwalnia proces gnicia i oddychania.
Niestety w Polsce żywność organiczna jest nadal znacznie droższa od produktów konwencjonalnych dostępnych na półkach sklepowych w większości marketów. Jednak stale rosnąca ilość świadomych klientów wymusza na rynku powiększanie ekologicznego asortymentu oraz jego dostępności. W Internecie można odnaleźć wiele wpisów i mitów mówiących o celowym fałszowaniu konsumenta w temacie produktów organicznych. Mimo to osobiście zawsze staram się wybierać eko produkty i głęboko wierzę w to, że jakość w przypadku naszego pożywienia ma znaczenie.